Obecné informace o optické síti

24.11.2020   Zbyněk Sedláček   Optická síť v obci  


Obec Nový Malín od roku 2007 buduje optickou síť pro připojení k internetu a multimediální televizi.Výstavba je plánována na několik dalších let a je rozdělena do více etap.

Konektivita je do sítě dodávaná s ústředny, která je umístěna v ZŠ Nový Malín, ta je nyní nově propojena opt. kabelem do sítě společnosti CETIN, mateřské společnosti firmy O2.

První etapa byla dokončena v roce 2016 a to v lokalitě Za školou směr kostel a přilehlé uličky za kostelem. Bylo zbudováno přes 70 přípojek s toho je již okolo 40-ti aktivních. Více informací v sekci lokalita Za školou.

Ve druhé etapě se počítá s dostavbou opt. sítě v lokalitě na Hrabišínské a okolí.

V lokalitě na Hrabišínské se podařilo v roce 2015 při rekonstrukci nízkého napětí a veřejného osvětlení položit chráničky pro páteřní opt. Kabel a mikrotrubičky pro klientská mikrovlákna.

V roce 2017 bude tedy probíhat zafukování páteřních kabelů a připojování klientů, kteří mají mikrotrubičku na hranici pozemku nebo již v objektu.

Více informací o výstavbě v této lokalitě najdete v sekci lokalita Hrabišínská a oklolí.

Při rekonstrukci vodovodu na lokalitě ulička u starosty a pod lesem se podařilo natahat páteřní kabely i mikrotrubičky na hranice pozemků přilehlých domů.

V roce 2018 na jaře bude probíhat v této lokalitě připojování klientů ke službám.

Více informací o výstavbě v této lokalitě najdete v sekci lokalita ulička u Mináře a pod lesem.

V průběhu roku 2018 bude probíhat propojení páteřním kabelem s ústřednou na lokalitě chodník od restaurace u tygra po obchod u kašpara.

O následném připojování ke službám budeme informovat občany opět informačním letákem do schránek a zde na webu.

Na podzim 2018 jsme začali s obhlídkami a pokládkou mikrotrubiček pro přihlášené objekty na lokalitě chodník od restaurace u Tygra po obchod u Kašpara.

Připojování ke službám bude probíhat v průběhu roku 2019 více informací v sekci Lokalita obchod u Kašpara - zastávka U Tygra.

V dubnu 2019 byla dokončena výstavba sítě na lokalitě Pod Malínským vrchem (Strakův kopec). Zde se podařilo natáhnout klientské mikrotrubičky do původních husích krků položených při výstavbě inženýrských sítí, které byli určeny pro telekomunikační vedení.

Lokalita je již propojena s ústřednou na ZŠ a služby budou spuštěny v termínu duben - květen 2019.

V červenci 2019 jsme dokončili výstavbu optické sítě na lokalitě Zajícovo pole a U poldru. Mikrotrubička pro opt. vlákno byla vyvedena u většiny parcel a objektů, letáky se závaznou objednávkou byli rozneseny do schránek.

Služby na této lokalitě jsou již dostupné.

V červenci 2020 se podařilo propojit horní konec obce s ústřednou na základní škole, nyní probíhá vystrojování rozvaděčů a svařování páteřních kabelů.

Závazné objednávky byli rozneseny do schránek dotčených RD. Spuštění služeb je naplánováno na jaro 2021.

Od 1.8.2020 můžete nově frčet na optice rychlostí až 500Mbit

V roce 2021 jsme vybudovali přípojky podél nového chodníku od základní školy, po č.p. 96 Ostravský. Přípojky jsou již v provozu.

Obyvatelé uličky U lesní správy, se také dočkali internetu po optice. Přípojky byly zhotoveny při rekonstrukci povrchu ulice a o přípojky je zájem ve všech RD.

Podařilo se nám také připojit k ústředně lokality na horním konci. Lokalitu Na mlýně, uličku u Kubíčků a RD na pravé straně hlavní silnice. Celkem 25 přípojek.

Na horním konci jsme položili cca 500 metrů páteřní trubky pro účastnické mikrotrubičky. Začátek trasy je u aut. zastávky č.p. 213 a konec u č.p. 195 Zajíc.

V roce 2022 budeme přípojky dokončovat a spojíme je s ústřednou.

 Ústředna na základní škole je nyní připojena konektivitou 2 Gbit/s + 1Gbit/s záložní okruh.

------------------------------------------------------------

Tímto bychom chtěli informovat všechny, kteří se rozhodnou stavět rodinný dům u nás v obci, aby počítali při stavbě s přípravou chráničky pro opt. mikrovlákno.

Trubička by měla vést od hranice pozemku, nejlépe od elektroměrového rozvaděče, do místa, kde jsou svedeny kabely počítačové sítě.

Settopbox multimediální TV se připojuje taktéž k počítačové síti a to vždy UTP kabelem, nikoliv přes WIFI.

V případě zájmu je možno doručit požadovanou délku mikrotrubičky, těm kteří chtějí být nachystáni na zafukování opt. vlákna do domu a vyhnout se tím pozdějším problémům s připojením.

Dotazy a objednávky mikrotrubičky na tel. 774705067, nebo sedlacek@rps.cz

O výstavbě sítě v dalších lokalitách budeme průběžně informovat.

 

Jaké jsou výhody optických sítí a proč se k ní připojit.

Neomezená kapacita

Optická síť vám zajistí kapacitu, která na mnoho let dopředu pokryje vaše požadavky na rychlost a kapacitu Internetu. Na jednom optickém vlákně může pracovat po Internetu celá vaše domácnost, zároveň můžete sledovat televizi, zálohovat svoje data, či hrát on-line hry. Samozřejmostí je i telefonování po internetu tzv. VOIP, která umožňuje volání v partnerských sítích zdarma bez paušálních poplatků.

V nejbližších letech nebudete muset řešit nutnost zvýšit kapactu svého připojení a to ani pokud začnete používat nové aplikace s vysokými požadavky na přenosovou kapacitu.

Optická síť je velmi spolehlivá

Síť z optických vláken je velmi stabilní a spolehlivá – na rozdíl od bezdrátových technologií nepodléhá rušení, odrazům signálu apod. Ve srovnání s klasickou pevnou linkou nevadí, pokud jste daleko od ústředny. Sledování televize a současný download či upload velkých souborů Vám nezpůsobí žádný problém.

3649
Počet obyvatel
1172
Počet domů
8
Počet kulturních památek
27.32
Rozloha v km²
Máte dotaz?

Napište nám